Na velikosti nezáleží…

Chovat zvířata je jedinečná příležitost, jak tyto úžasná stvoření poznat zblízka a porozumět jim. Pokud si nemůžeme dovolit ať už z finančních či časových důvodů koně, kozu či velkého psa, vhodnou alternativou jsou malá zvířátka. Dám hned jednu radu pro začátek. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh malého zvířete, pořiďte si ho od chovatele nikoliv ze zverimexu! Zvířata ze zverimexu jsou často nemocná a nemají vždy vhodné podmínky pro chov.

Z hlodavců můžeme chovat například králíky, morčata, potkany, osmáky, křečky, činčily, pískomily. Z papoušků jsou nejčastěji chovány andulky, korely, ary, amazoňané, alexandři malí a papoušci Žako. Mezi oblíbené chované druhy teraristů patří želva nádherná, gekoni, gekončíci, agamy, leguánci obojkoví, chameleoni, trnorepi a hadi. Přestože se jedná o malé chované druhy zvířat, nesmíme zapomínat, že potřebují dostatečnou péči. Dosažením správného welfare (pohody) zvířat, můžeme předejít dietickým problémům a onemocněním.

Hlodavci

U hlodavců musíme dbát na podestýlku. Mezi vhodné patří například dřevitá vlna. Důležitý je také enrichment. Pořízením různých hraček a prolézaček do akvárií uděláme zvířátkům určitě radost. Na druhou stranu to s nimi nesmíme přehánět, aby zvířata měla dostatek prostoru pro pohyb. Každý druh vyžaduje, a to platí i pro ostatní skupiny zvířat, individuální nároky na chov. Křečkovi postačí jako podestýlka piliny, morčeti sláma, potkanovi dřevitá podestýlka. Náročnější na chov mohou být činčily, které vyžadují koupací písek, v němž se čistí. Pískomilům můžeme podestýlku namíchat z pilin a skartovaného papíru bez barev.

Ptáci

Všichni papoušci se dají dobře ochočit, pokud jim budeme věnovat dostatek času a trpělivosti. Především velcí papoušci vyžadují společnost a špatně snáší samotu. Typickým znakem stresu papoušků je škubání se. Je také vhodné, aby byli umístěni v kleci s horizontálním řazením mřížek a mohli tak šplhat. Zároveň musí být klec prostorná, aby si bez problémů protáhli křídla. Welfare papoušků zlepšíme umístěním enrichmentového prvku, s kterým si budou moct hrát. Pozor na příjem tučných semen, papoušci trpí obezitou. Je důležité, aby krmivo dostávali ve správném poměru živin. Nesmíme zapomenout na sépiovou kost k obrušování zobáku.

Plazi

Především u plazů je 90% všech nemocí ovlivněno tím, v jakých podmínkách bylo zvíře chováno. Nesmíme tedy zapomenout na vhodný substrát s doplňky, které budou připomínat přirozené prostředí chovaného živočicha (například želva nádherná potřebuje v teráriu vodu, ale zároveň i kameny), dále misku s vodou, UV lampu, pod kterou se mohou studenokrevní živočichové nahřívat. Musíme však dbát na výšku umístění UV lampy, aby se plaz nespálil. Důležitá je správná strava, abychom dodrželi příjem množství bílkovin, sacharidů, tuků a stopových prvků. Pokud krmíte hady živou potravou, je vhodné hada sledovat, zda myš sežere. Když had nemá hlad a o svoji kořist se nezajímá, hrozí, že ho naopak myšky začnou okusovat a způsobí mu zranění.

Jednou z velkých chyb při chovu želv je jejich volné pouštění v bytě, kde je průvan a
želvy tak mohou snadno dostat zápal plic. Také jejich krunýř není stoprocentně odolný. Musíme svého želvího kamaráda neustále sledovat, abychom ho například nepřiskřípli dveřmi. Plazi jsou také choulostiví na stres, typickým znakem stresu je vyhublost až anorexie.

Jak Vám můžeme při chovu malých domácích zvířat pomoci

Pokud si vyberete na chov nějaké malé zvířátko a budete chtít jet o prázdninách na
dovolenou nebo mu zajistit dočasnou péči, můžete ho svěřit do péče odborníků. Existuje mnoho společností na hlídání zvířátek. Jednou z nich je Agentura Mája, která se zabývá nejen hlídáním malých zvířátek, ale také hlídáním a venčením psů a koček. Má dlouholeté zkušenosti s péčí o domácí zvířátka, vřelý a láskyplný přístup. Hlídačky a opatrovnice jsou studentkami Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, některé se přímo zabývají ochranou a welfare zvířat.

Pokud tedy budete potřebovat hlídat zvířátko a zároveň mu aplikovat nějaké léky, není problém, o vše se rádi postaráme. Hlídat zvířátko můžeme u vás doma nebo si ho vezmeme k sobě domů. Vaše zvířátko můžeme také chodit navštěvovat uklidit mu pelíšek, nakrmit jej doplnit vodu a třeba se s ním i pomazlit.

Kdyby uměli králík Ferda, želvička Lucka, potkáni Míša a Kája mluvit, určitě by vám
řekli, jak moc dobře se u našich opatrovníků měli.

kralik ferda a hlídání malých domacich zviřat a mazličků
Obrázek: Králík Ferda

 

Eva Jiroušová

http://www.venceni-psu.jecool.net/user/evcaaa/

venčitelka Agentury Mája a studentka Ochrany zvířat na VFU v Brně